Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Tatranský pohár v behu na lyžiach s bohatou medzinárodnou účasťou ovládol Peter Mlynár a ukrajinské reprezentantky

• 18.12.2017

Štrba, 17.12.2017

Na Štrbské Pleso pricestovali pretekári z 12 krajín. Premiérovo sa predstavili pretekári z Nepálu, Malajzie, Portugalska, Grécka a Macedónska. Okrem nich mali zastúpenie aj krajiny ako Bielorusko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Macedónia, Poľsko, Česko, Ukrajina a Slovenská republika.

V sobotnom šprinte klasickou technikou sa do kvalifikačných pretekov zapojilo 83 pretekárov a na Štrbskom Plese sa striedala hmla so snežením. V ženskej kategórii v šprinte na 1,4 kilometra boli najrýchlejšie ukrajinské reprezentantky. Kvalifikáciu vyhrala Tetiana ANTYPENKO, ktorá vo finálovom rozbehu skončila druhá za Katerynou SERDIUK. Tretia vo finále skončila Maryna ANTSYBOR. Najrýchlejšia Slovenka bola Barbora Klementová, ktorá obsadila 6. miesto. Mužské šprinty na 1,6 kilometra najlepšie zvládol slovenský reprezentant Peter MLYNÁR, ktorý bol najrýchlejší aj v kvalifikácii. Druhé miesto obsadil Oleksii KRASOVSKYI z Ukrajiny a tretí Slovák Miroslav ŠULEK.

V nedeľu boli preteky s intervalovým štartom voľnou technikou. V programe kontinentálneho pohára FIS boli preteky žien na 7,5 kilometra a mužov na 10 kilometrov. Medzi ženami opäť dominovali Ukrajinky. Prvé miesto na troch 2,5 kilometrových okruhoch obsadila Tetiana ANTYPENKO (20:43.9), druhá skončila Maryna ANTSYBOR (20:48.6) a tretia Kateryna SERDIUK (20:52.7). Najlepšia zo Sloveniek bola Barbora KLEMENTOVÁ (23:07.6), ktorá skončila desiata. Muži pretekali na 3,3 kilometrovej trati a tri kolá najrýchlejšie obehol Peter MLYNÁR (24:07.9), ktorý ešte do začiatku tretieho kola viedol rovnocenný súboj s dvomi Ukrajincami, s druhým Andriim ORLYKOM (24:21.0) a tretím Oleksiim KRASOVSKYIM (24:38.2). Súčasťou druhého dňa bolo aj prvé kolo Slovenského pohára v behu na lyžiach dorastu a dospelých.

Domáci organizátorský tím zložený z tridsiatich dobrovoľných rozhodcov z obce Štrba opäť vytvoril výborné podmienky pre súťaženie, ktoré ocenili aj zahraničné výpravy. Všetci účastníci si odniesli unikátny účastnícky odznak. Zahraničné tímy boli prekvapené aj výbornými snehovými podmienkami v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese, na ktorom sa lyžuje už od 28. októbra a aktuálne sú k dispozícii všetky trate od nového 700 metrového okruhu pre začiatočníkov až po 5 kilometrový homologizovaný okruh FIS.

Organizátori Tatranského pohára pripravujú na Štrbskom Plese 18. februára 2018 aj verejné preteky v behu na lyžiach Štrbské bežky pod záštitou hudobnej skupiny No Name a v marci sa uskutočnia Majstrovstvá Slovenskej republiky žiakov. V decembri organizátori z TJ Tatran Gerlachov 29.-30. decembra 2017 organizujú druhé kolo kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup, Memoriál 24 padlých hrdinov SNP.