Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Podtatranský polmaratón rozhodol o víťazoch bežeckej série Tatry v pohybe Prestige Tour 2018

• 04.09.2018

Na Námestí Svätého Egídia v Poprade sa už štvrtýkrát stretlo viac ako 800 športových nadšencov, tentokrát až zo 7 krajín sveta. 1. septembra 2018 vyvrcholila bežecká séria Tatry v pohybe Prestige Tour 2018 a Bežeckým kráľom a kráľovnou sa stali Jozef Dubašák a Patrícia Puklová.

Výborná atmosféra a slnečné počasie priniesli účastníkom skvelé zážitky a priestor pre prekonanie svojich osobných rekordov a športových snov. Presne o 11. hodine vyštartovali spoločne bežci z centra Popradu na trasu Podtatranského polmaratónu a na Primátorskú desiatku. Polmaratónska trať prechádzala cyklochodníkom do Svitu a cestou späť viedla ulicami Spišskej Teplice. 21 kilometrovú trať najrýchlejšie odbehli Jozef DUBAŠÁK (01:14:52), Marián ZIMMERMANN (01:16:27) a Roman ŠVARC (01:17:06). Zo žien boli najrýchlejšie Patrícia PUKLOVÁ (01:27:40), Majka SENDECKÁ (01:37:44) a Anna ŠTÍTIKOVÁ (01:38:29).

Primátorská desiatka sa bežala z Popradu do Spišskej Teplice a späť a najrýchlejšími mužmi boli Štefan BACHRATÝ (35:46), Ľubomir GRIGER (35:54) a Marek MALČEK (35:57). Medzi ženami zvíťazila holandská pretekárka Manon MENSINK (42:50), za ktorou dobehla Renáta GREŠOVÁ (46:06) a Iveta VASTUŠKOVÁ (46:10).

Rebríček Tatry v pohybe Prestige Tour 2018 bol vytvorený zo 4 najlepších výsledkov z piatich podujatí, ktoré prebiehali od mája vo Vysokých Tatrách. Bežeckým kráľom Tatier sa stal domáci pretekár Jozef DUBAŠÁK, ktorému sa podarilo okrem Popradu zvíťaziť aj na 10km trati na Malom Štrbskom Maratóne a 8 kilometrovej trati City Trail Vysoké Tatry. Druhé miesto v rebríčku obsadil Martin BÁLINT a tretí skončil Tomáš GRÍGER. Bežecká kráľovná Tatier sa stala druhýkrát Patrícia PUKLOVÁ, ktorá okrem dnešných pretekov vyhrala aj na 16 km trati City Trail a na Tatry Running Tour – Night Run. Druhá skončila Henrieta PULENOVÁ a tretia Danica BOŽOVÁ. Celkovo sa do rebríčka zapísalo 1204 pretekárov, čo je o 100 viac ako minulý rok.

5 minút po hlavnom štarte v Poprade súťažili pretekári na mini-polmaratónskej trati v dĺžke 2,1 kilometra na ktorej si vybehali víťazstvo Adam KRAJČ (8:29) a minuloročná víťazka Ľuboslava PAPCUNOVÁ (9:50). Tento rok dostali možnosť pretekať na tejto trati aj bežci ako 15 rokov.

Skvelá atmosféra bola aj vo Svite. Tesne pred štartom prebiehala akcia Svit v pohybe a od rána súťažiaci varili guláš o zisk putovnej Svitskej varešky. Zároveň so štartom v Poprade sa zo Svitu vydali na 9,5 km trať do Popradu priaznivci Nordic walkingu. Najrýchlejší boli Viktor LAPŠANSKÝ (52:43) a Urszula LAPŠANSKÁ (01:04:05).

Pre najmladších bežcov bola pripravená súťaž Beh budúcich prvákov na 300 metrovej trati po námestí, ktorá prebehla tesne pred hlavným štartom. Všetci pretekári získali v cieli účastnícku medailu a na internetovej stránke si môžu pozrieť cieľové videá a stiahnuť účastnícky list. Pre pretekárov boli pripravené občerstvovacie stanice, na ktoré organizátori rozviezli 1500 litrov minerálnej vody, jontové nápoje a viac ako 300 kilogramov ovocia a ďalších surovín.

Súčasťou podujatia bol bohatý sprievodný program, v rámci ktorého sa uskutočnil už tretí ročník rodinnej súťaže Mama, tato športujte s nami. Zapojené rodiny stavali domček, cvičili koordináciu na lyžiach a hádzali penovými raketami na cieľ. V konkurencii štrnástich rodinných tímov sa presadili premiérovo Mičkovci. Pretekárov aj tentokrát burcovala k skvelým výkonom populárna bubnová show BATIDA a po vyhlásení výsledkov pokračoval program vystúpením hudobnej skupiny 4KA BAND.

Aj vďaka desiatkam dobrovoľníkov z Popradu, Svitu, Spišskej Teplice, Tatranskej Lomnice, Novej Lesnej, Kežmarku a Štrby, spolupráce Mestskej polície vo Svite, Mestskej polície v Poprade a Okresnému riaditeľstvu policajného zboru v Poprade prebehli preteky bez problémov. Výborne fungovala aj spolupráca organizátorov so zástupcami a pracovníkmi mesta Poprad, Svit a obce Spišská Teplica. Organizátori už teraz začínajú na prípravách ďalších ročníkov jednotlivých podujatí zo série Tatry v pohybe a už teraz sa tešia na výkony pretekárov v sérii Tatry v pohybe Prestige Tour 2019.

Podtatranský polmaratón je súčasťou podujatí Tatry v pohybe, ktoré organizujú počas celého roka tatranské a podtatranské športové kluby v spolupráci so Združením cestovného ruchu Vysoké Tatry a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Vysoké Tatry.